طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری یکی از بخش های مهم طراحی سایت است که تاثیر به سزایی در جلب توجه کاربر دارد. امروزه بسیاری از افراد در پی یادگیری طراحی UI و ورود به این حوزه کاری هستند. اما اطلاعات کافی درمورد چگونگی انجام آن را ندارند. در این مقاله قصد داریم رابط کاربری یا همان UI و مراحل طراحی رابط کاربری را توضیح دهیم˓ پس در ادامه با ما همراه باشید.

رابط کاربری چیست؟

User Interface یا همان UI به معنای طراحی رابط کاری است که اگر بخواهیم به طور کلی مفهوم آن را توضیح دهیم، میتوانیم به ظاهر سایت اشاره کنیم . یعنی همان چیزهایی که در صفحه نمایش سایت قابل مشاهده میباشند مانند تصاویر، رنگها، سایزها، متون، تصاویر، دکمه ها و … قطعا ظاهر سایت و دسترسی به بخش های مختلف آن برای کاربران مهم است که این عوامل نیازمند UI قوی هستند که نقش مهمی در جذب کاربران دارند. همچنین رابط کاربری قوی میتواند باعث باال رفتن رتبه سایت در موتور های جستجو شود.

توضیح مختصری در رابطه با طراحی UI:

طراحی رابط کاربری روی تجربه بصری کاربر متمرکز است که باعث ارتباط کاربران با سایت شما میشود.  هدف طراحان UI جلب توجه و ایجاد ارتباط بیشتر با کاربران می باشد.
زمانی طراحی رابط کاربری صحیح و مفید میباشد که کاربران بتوانند به راحتی با پلتفرم ارتباط برقرار کنند. همچنین بتوانند به آسانی موارد و منابع خود را پیدا کنند.

آیا طراحی رابط کاربری همان طراحی گرافیک است؟

بسیاری از افراد تصور میکنند طراحی رابط کاربری همان طراحی گرافیک است. هرچند که در ظاهر این دو موضوع شبیه هستند و حتی ابزارهای کار یکسانی دارند. اما در اصل با یکدیگر متفاوت اند. منظور از طراحی گرافیک طراحی بنر، تصاویر تبلیغاتی، کارت ویزیت و هر موضوع بصری است، اما منظور از UI جایگذاری و برنامه ریزی تک تک قسمت های یک سایت با توجه به اصول خاص است.
یک طراح UI علاوه بر تسلط به اصول طراحی و داشتن مهارت در کار با ابزارهای مربوطه، باید با اصول UX نیز آشنایی داشته باشد تا بتواند نتیجه کار مطلوبی را عرضه کند. بنابراین حوزه فعالیت UI کمی پیچیده تر از طراحی گرافیک میباشد.

مراحل طراحی رابط کاربری:

مرحله اول: نیازسنجی
شناخت مخاطب یکی از اصول UI است. بنابراین در مرحله اول طراح UI باید درنظر بگیرد که مخاطبان سایت چه کسانی هستند و اهداف و خواسته های آن ها چیست. هرچقدر شناخت بیشتری از مخاطبان داشته باشد طراحی مناسبتر و بهتری ارائه میدهد.

مرحله دوم: اتود اولیه
در شروع طراحی سایت خود را درگیر زیبایی ظاهری نکنید. زیرا ممکن است از اصل موضوع دور شوید پس در مرحله دوم باید طرحی ابتدایی انتخاب نموده و پس از آن منوها و محل قرارگرفتن گزینه ها را تعیین کنید.

مرحله سوم: ارائه اولیه
در این مرحله طی جلسه ای، حضوری یا مجازی ، طرح اولیه را به مشتری نشان دهید. سپس با همفکری او، تغییرات الزم را در نظر بگیرید.

مرحله چهارم: وایرفریم
پس از اعمال تغییرات الزم، طرح اولیه وارد مرحله اجرا میشود. در مرحله چهارم دکمه ها و اجزای هر بخش با جزئیات و ارتباط بین صفحات تعیین میگردد. همچنین در این بخش مشخص میشود که با کلیک بر روی هر دکمه چه اتفاقی رخ میدهد.

مرحله پنجم: اجرای نهایی
پس از اعمال تغییرات الزم، نوبت به انتخاب رنگ بندیها و انجام کارهای گرافیکی میرسد. طراح با بهره گیری از اصول گرافیک، باید این مرحله را انجام دهد. در مرحله اجرای نهایی طراحی با جزئیات کامل انجام میشود و جهت دریافت نظرات و پیشنهادات نهایی به کارفرما ارائه میگردد.

الزام به ذکر است که رعایت این مراحل بستگی به شیوه کار تیم دارد. درواقع هر مجموعه و یا هر طراحی، شیوه خود را در برنامه ریزیمراحل طراحی رابط کاربری در پیش میگیرد.

چند نکات برای طراحی رابط کاربری:
  • ساده بودن رابط کاربری :به منظور کاهش دادن عناصر مختلف تا حد ممکن
  • طراحی هدفمند صفحات: جایگذاری صحیح آیتم ها توجه کاربران را به مهم ترین نقاط صفحه جلب کرده و از از هدر رفتن وقت کاربران جلوگیری میکند.
  •  استفاده استراتژیک درست از رنگ و بافت: استفاده از رنگ و نور و همچنین تضاد میان آنها باعث جلب توجه بیشتر و کمرنگ کردن توجه کاربران به قسمت های غیرضروری میشود.
  • استفاده از تایپوگرافی مناسب: استفاده از فونت و سایز مناسب،هایالیت کردن متون در صورت مورد نیاز تاثیر زیادی در خوانایی محتوا دارد.
تفاوت UI و UX:

طراحی UI بخشی از مبحث گسترده ای با نام UX یا )Experience User (یا تجربه کاربری است. برای مثال اگر بخواهیم یک دکمه را به طرحمان اضافه کنیم، طراح تجربه کاربری UX به این فکر میکند  که دکمه را کجا قرار بدهد تا دسترسی به آن آسان باشد اما طراحی رابط کاربری UI به این فکر میکند که
چطور دکمه را طراحی کند که جذابتر به نظر برسد.

چند ابزار محبوب طراحی رابط کاربری:

هرچند که نرمافزارهای طراحی UI و UX زیادی در بازار وجود دارند اما برخی از نرم افزارهایی که کار با آنها راحتتر است را در این بخش معرفی میکنیم :

  1. Adobe XD
  2. Sketch
  3. Figma

دیگر مطالب ما را مطالعه نمایید :

نویسنده

تیم طراحی نت آفرین

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *