سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی (OnPage) و سئو خارجی (OffPage) در کنار هم باعث بهینه سایت در موتور های جستجو میشود زیرا این دو یکی از موضوعات مهم برای موتور های جستجو میباشند که باعث ایجاد تفاوت و مقایسه بین سایت شما و دیگر سایت ها میشود.سئو داخلی و سئو خارجی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و هرکدام کاربرد های خودش را دارد.

در کل میتوان گفت سئو داخلی مربوط  به کارهایی است که در داخل وب سایت انجام میدهیم مانند محتوا.سئو خارجی شامل اتفاقاتی میشود که در داخل سایت قابل مشاهده نمیباشد و مربط به خارج از سایت است.برای مثال بهینه سازی محتوا

سئو خارجی (OffPage) چیست؟

سئو خارجی شامل تکنیک هایی میباشد که غیر مستقیم باعث افزایش رتبه دامنه سایت در صفحه نتایج جستجو میشود.این تکنیک ها تنها مربوط به لینک ها نیستند بلکه روش های دیگری نیز وجود دارد که میتواند نظر گوگل را به سایت خود جلب کند.میتوان گفت هدف سئو خارجی پیوند هایی است که از سایت های دیگر به سایت شما داده شده است.با استفاده از بک لینک ها در سئو خارجی،موتور جستجو آن سایت را با ارزش میداند.پس استفاده کردن از بک لینک هایی با تعداد مناسب باعث جذب موتور جستجو میشود.

لینک های سئو خارجی به دسته تقسیم میشود:

 1. لینک های طبیعی (Natural Link):به لینک هایی گفته میشود بدون نیاز به انجام فعالیتی از طریق مالک سایت داده میشود.مثلا مصرف کننده مواد غذایی لینکی را برای تولید کننده آن قرار دهد.
 2. لینک های خود ساخته (Self-created Links):با استفاده از افزودن بک لینک ها در بلاگ،کامنت ، لینک دادن به موضوعاتی که در بخش نظرات وجود دارد و …
 3. لینک های دستی (Manually Built Links):این لینک ها بالعکس لینک های طبیعی،از طریق فعالیتی که انجام میدهید به دست میاید.برای مثال شما از مشتری خود یا اینفلوئنسر بخواهید که محتوای شما یا لینک شما را به اشتراک بگذارد.

خارج از مبحث لینک ها،فعالیت هایی که خارج از سایت اتفاق بیفتد باعث بهبود رتبه میشود.به غیر از لینک ها میتوانیم از فعالیت های دیگر استفاده کنیم.مانند :

 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی
 • ایجاد یک بلاگ به عنوان مهمان و رپورتاژ آگهی
 • نام برند پیوند داده شده

 

سئو داخلی (OnPage) چیست؟

همانطور که گفته شد سئو داخلی فعالیت و کارهایی است که در داخل سایت انجام میدهیم که در سایت قابل مشاهده میباشد و همیشه در دسترس هستند و میتوان به آن دسترسی داشت  یا میتوان گفت هر اتفاقی و فعالیتی که در داخل سایت انجام میشود مربوط به سئو داخلی می باشد.مانند تولید محتوا یا طراحی صفحه و…  سئو داخلی نیز به اندازه سئو خارجی پر اهمیت است زیرا سئو داخلی نیز باعث کسب رتبه خوب در موتور های جستجو میشود.هدف سئو داخلی این میباشد که ربات های خزنده موجود در موتورهای جستجو مطالب و معنی صفحات سایت را پیدا کند.

مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید :

برخی نکاتی که در سئو داخلی باید رعایت شود عبارت اند از:

 • تگ های عنوان:

بهتر است عنوان های زیر مجموعه تگ h1 تا h6 داشته باشند زیرا این تگ ها باعث میشود موتور جستجو عنوان های سایت را شناسایی کند.

 • ساختار مناسب URL:

اول از همه باید بدانید،هرگز نباید URL های قدیمی خود را عوض کنید و سعی کنید در URL های خود کیوورد (KeyWords)  یا همان کلیدواژه را داخل URL استفاده کنید.

 • بهینه سازی تصویر:

اگر بخواهیم تصویری در سایت خود قرار دهیم،بهتر است از متن جایگزین یا alt استفاده بکنیم زیرا این قسمت برای گوگل دارای اهمیت میباشد که تصاویر alt داشته باشند.یکی دیگر از نکات هایی که باید رعایت کنیم این است که عکس ها حجم کمی برای لود شدن داشته باشند.

 • لینک داخلی:

استفاده کردن از لینک داخلی در بین مطالب باعث میشود مخاطبان جذب سایر مطالب شده و باعث افزایش بازدیدکنندگان میشود.

 • محتوا با کیفیت:

یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنیم،داشتن محتوای به روز و با کیفیت است.به این منظور که محتوا نباید کپی از بقیه،خیلی طولانی و خیلی کوتاه باشد.

نویسنده

تیم طراحی نت آفرین

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *